Pracownicy na wagę złota – dlaczego odchodzą?

  • Czy trudno Ci znaleźć właściwe osoby do pracy?
  • Czy Twoi pracownicy mają co raz wyższe wymagania dotyczące firmy i stylu zarządzania?
  • Czy widzisz, że pracownicy odważniej niż kiedyś rozważają inne możliwości pracy?
  • Czy utraciłeś kogoś wartościowego ze swojego zespołu?
  • Czy szukasz sposobu, by zatrzymać tych, którym dziś zawdzięczasz wyniki?

Jeśli na większość z powyższych pytań odpowiadasz twierdząco to znaczy, że masz gotowość do znalezienia rozwiązań. Deficyt ludzi na rynku będzie się powiększał i każdy menedżer i przedsiębiorca dotkliwie odczuje ten brak w najbliższych latach. Zatrzymanie pracowników nie polega już tylko na dobrym wynagrodzeniu, ale zadbaniu o wysoką satysfakcję z pracy. To od Ciebie oczekuje się więcej. Zasłanianie się brakiem puli na wynagrodzenia czy narzędzi hr-owych nie pomoże. Ostatecznie jesteś Ty, Twój zespół, wasze relacje i wasze wyniki, za które odpowiadasz. To Tobie ludzie zaufali na etapie rekrutacji i od Ciebie odejdą, gdy nie sprostasz wyzwaniu menedżerskiemu, którym jest utrzymanie zespołu w kondycji, która pozwoli osiągnąć cele mimo zmian i wyzwań. Kiedy mierzy się korelację z satysfakcji z pracy z poszczególnymi jej składowymi, relacja z menedżerem i zespołem wiodą prym przed możliwościami rozwojowymi i wynagrodzeniem. Mimo, że zadowolenie z wynagrodzenia jest zazwyczaj najniżej oceniane jego wpływ na odejście zaczyna odgrywać rolę tam, gdzie nie ma silnych relacji z przełożonymi oraz kolegami z pracy. To słabe relacje zwykle są początkiem rozglądania się za nowym zajęciem.

Jak zbudować relacje ze swoimi ludźmi?

Podstawą budowania relacji jest wymiana. Ty coś dajesz i coś dostajesz. Im wymiana intensywniejsza, tym więź silniejsza. Teoretycznie w każdej pracy się to zgadza – pracownik dostaje wynagrodzenie, a pracodawca czas i umiejętności. A jednak ta wymiana nie tworzy więzi, bo nie jest osobista. Kiedy ktoś angażuje się w pracę potrzebuje wymiany na poziomie osobistym i emocjonalnym. Co jest walutą menedżera w tej wymianie? Wiele osób dziwi się, że tak ważne jest okazywanie uznania, docenienie słowem i gestem, okazywanie zaufania, wsparcia, osobiste zaangażowanie w relacje, dbałość o osobę i zespół oraz lojalność w decyzjach personalnych. To one właśnie budują osobistą relację między Tobą a zespołem. Jak widzisz zarządzanie, które buduje trwałe relacje, dzięki którym ludzie chcą pracować z Tobą i dla Ciebie, wymagają osobistego zaangażowania. Jednocześnie nie możesz zrezygnować z pilotowania zadań i dostarczania wyników.

Jak to połączyć?

To wyzwanie każdego menedżera, dlatego Business Centre Club i 4 Business & People stworzyło narzędzie, które pozwoli nie tylko taką więź ustanowić i podtrzymać, ale też przenieść ją na inny poziom. Nie jest tajemnicą, że za każdym sukcesem menedżerskim stoją pracownicy, którzy realizują codzienne zadania z zaangażowaniem i energią. Dlatego podzielenie się sukcesem, docenienie pracowników, powiedzenie im publicznie „dziękuję” zmienia tak wiele. Uruchamia wymianę na innym poziomie, lokalizuje i sprawia, że więź staje się zarówno zawodowa i merytoryczna jak i osobista.

Jak dołączyć do tych, którzy doceniają i budują konstruktywne relacje?

Już po raz trzeci menedżerowie dziękują swoim pracownikom wskazując najlepszych specjalistów oraz zespoły i zapraszają do udziału w Gali Konkursu “Pracownik Roku”. Każdy zgłoszony pracownik staje się częścią społeczności najlepszych spośród najlepszych. Samo spotkanie – wspólne wyjście ma wymiar integracji, ale też promocji wykonywanej pracy i zawodu, projektu czy firmy. Docenienie najlepszych działa zazwyczaj motywująco na cały zespół, zwłaszcza gdy choć w części mają wpływ na wybór reprezentantów firmy. Równocześnie pokazujemy siebie i firmę jako dobrych zarządzających, do których warto dołączyć. Wydarzeniu towarzyszy wiele okazji do wzmacniania marki pracodawcy: posty, zdjęcia, filmy, stream z gali. Dodatkowo organizatorzy dają możliwość uzyskania tytułu „Ambasadora Doceniania”, który może pomóc kandydatom do pracy podjąć decyzję o pracy u nas, dając nadzieję, że nasza organizacja potrafi budować zdrowe relacje, które dają tak wiele satysfakcji z pracy. Być może dlatego rok do roku menedżerowie i przedsiębiorcy zgłaszają co raz więcej swoich pracowników. Start w Konkursie “Pracownik Roku”, gdzie każdy jest wygrany i uhonorowany, to świetna alternatywa dla jednorazowej premii czy oklepanych form pozapłacowego okazywania uznania. Równocześnie może pełnić rolę wyjścia integracyjnego, którego docenienie i podziękowanie za pracę jest centralnym punktem wydarzenia.
Po bezpłatnej rejestracji uzyskacie wiele wskazówek jak wygrać dla swoich ludzi jak najwięcej i zbudować osobistą oraz zawodową więź tak, by wspólnie osiągać kolejne sukcesy.